Cari Yönetimi

Cari_Yonetimi

Atikse Cari Yönetimi ERP

Cari Yönetimi
Ticari hayatınızı sürdürürken işlem yaptığınız tüm paydaşlarınızın verileri ve işlem detaylarını tek bir çatı altında toplamanızı sağlayan Cari Yönetimi borç ve alacaklarınızı kontrol altında tutmanızı sağlar. Cari bazında veya genel olarak desteklenmiş parametreler ile istediğiniz tüm detayları ve işlemleri takip edebilirsiniz.

 

Cari Kartları
Tüm işlemlerini program üzerinden yürütmek ve yönetmek isteyen firmaların en temelde yapması gereken işlemlerin birisi de cari kart tanımlamalarıdır. Cari sabit bilgilerini, cari yetkililerini, cari banka bilgilerini, carilerinize ait özel notları tanımlamanızı sağlar. Carilerinize ait ister sabit bilgileri isterseniz detaylı veya kümüle cari işlem detaylarını kontrol edebilirsiniz.

 

Cari Hesap Çalışma Tipleri
Cari çalışma tipine (Borç veya Alacak) cari bakiyelerini yönetmeniz ve vade takiplarini yapmanız gerekecektir. Yaşlandırma yönetimi ile vade tarihleri bazında borç ve alacak belgelerinizi sistemin otomatik eşleştirmesini veya Seçenekli Hesap Kapatma yöntemi ile her kaydı borç alacak olarak sizin eşleştirmenizi sağlar. Hangi kaydın hangi kayıt veya kayıtlar ile kapatıldığını kolaylıkla takip ederek cari vadelerinizi kontrol altında tutabilirsiniz.

 

Alt Cari Uygulaması
Birbiri ile bağlantılı olan carilerinizi kolaylıkla yönetmenizi sağlar. Ana cari kart altında alt cari tanımlamaları yapmanızı sağlar. Ana cariye işlem yaparken işlemlerinizi alt cari seviyesinde detaylandırabilirsiniz.

 

Cari Ödeme Planlama Sistemi
Carilere yapacağınız ödemeleri yönetmek ve işlemlerinizi kolaylaştırmak için Ödeme Planlama Sistemini kullanabilsiniz. Cari bakiyelerinizi görerek ve ödeyeceğiniz tutarları girerek kartlarda yapmış olduğunuz IBAN numaraları üzerinden ödemelerinizi kolaylıkla yönetmenizi sağlar. Hazırladığınız listeler için banka talimat yazılarını oluşturabilir veya direkt olarak banka sistemlerine yüklemeniz için gerekli .txt dosyaları oluşturabilirsiniz.

 

Cari Risk Yönetimi
Ticari faaliyetleriniz devam ederken karşılaşılacak riskleri de yönetmeniz gerekmektedir. Cari Risk Yönetimi müşterilerinize risk limitleri belirleyerek bakiyeleri kontrol altına almanızı sağlar. Her müşteri için ayrı risk tanımlamaları yapabileceğiniz gibi Referans tanımlamaları yaparak carilerinizi bu referanslar ile eşleştirebilirsiniz. Yapacağınız risk tanımlamalarında, risk kontrolünün hangi belgelerde yapılacağını, Çek ve Senetlerin ciro veya sahibi durumlarını da göz önünde bulundurarak riske etkisini oransal olarak belirleyebilir ve teminatlarınızı da risk hesabına dahil edebilirsiniz.

 

Plasiyer Uygulaması
Plasiyer uygulaması İş takibi için kullanılabileceği gibi prim ve performans yönetimi içinde kullanılmaktadır. İstediğiniz işlemleri plasiyer detayına göre takip etmenizi ve raporlamanızı sağlar. Sadece satışlarda veya siparişlerde plasiyer takibi yapabileceğiniz gibi isterseniz de tahsilatlarda plasiyer takibi yapabilirsiniz. Modül bazında desteklenen parametre ile isterseniz tüm modüllerden yapılan işlemlerde de plasiyer takibi yapabilirsiniz.

 

Cari Fiyat Listesi Yönetimi
Fiyat listeleri üzerinden alış veya satış yapıyor iseniz her cari için oluşturulan fiyatları aklınızda tutmanız veya işlem yaparken bu listelerden fiyatlara bakarak kayıtları girmeniz mümkün olmayabiliyor. Cari Fiyat Listesi Yönetimi tedarikçi veya müşterileriniz ile yapmış olduğunuz fiyat listesi anlaşmalarını sisteme girmenizi ve işlemlerinizde fiyatların otomatik olarak belirtilen listelerden gelmesini sağlar. Cari kartta direkt olarak cariye Fiyat Listesi ataması yapabileceğiniz gibi her belge girişinde belge üst bilgisinde de işlem yapmak istediğiniz fiyat listesini seçebilirsiniz.

 

Cari Sözleşme Yönetimi
Fiyat listeleri haricinde alış veya satış fiyat yönetimi kullanabileceğiniz bir diğer uygulamada Cari Sözleşme Yönetimi'dir. Cariler ile yapmış olduğunuz iskonto anlaşmalarını sistem üzerinden takip etmenizi ve bu tanımlamalar doğrultusunda kullanıcı hatasını minimize ederek belgelerinizi düzenlemenizi sağlar. Sözleşme iskonto tanımlamalarında isterseniz satır iskontoları isterseniz alt iskontoları kullanabilirsiniz. Ayrıca tanımlamalarınızı ürün grubu bazında veya miktarsal olarak da yapabilirsiniz.

 

Sanal Pos Uygulaması
Gelişen teknoloji ve yaygınlaşan teknoloji ile birlikte işletmelerin Kredi kartları yaptıkları tahsilat hacimleri artmıştır ve artarak da devam etmektedir. Sanal Pos entegrasyonu ile müşteri veya bayileriniz için oluşturulan tahsilat sistemleri üzerinden kredi kartı tahsilatlarını yapmanızı ve bu işlemlerin otomatik olarak cari hareketlerine işlenmesi sağlar. Her cariniz için bir kullanıcı adı ve şifre oluşturabilirsiniz ve carileriniz istedikleri zaman sisteme bağlanarak ödemelerini yapabilirler.

 

Taksitli Satış Takibi
İşletmeler satışlarını kredi kartı, kıymetli evrak veya nakit yapabilecekleri gibi Elden taksit sistemi adı verilen belirli periyotlar ile taksitler oluşturarak da yapabiliyorlar. Hem alış hem de satış faturalarında bir işlem yaptığınızda, bu fatura karşılığında cari hesaba yansıtacağınız borç veya alacak hareketleri istenilen taksit sayılarında ve tutarında otomatik olarak taksitlere bölünerek cari hesaba yansıtmanızı sağlar. Bu taksitlere istinaden istenilen formatta senetler veya sözleşmeler oluşturabilirsiniz.

 

Kullanıcı Gruplarına Göre Cari Gizleme
İşletmeler tüm carilerini tüm kullanıcılara açmak veya bazı cariler için bazı kullanıcıların işlem yapmasını engellemek isteyebilir. Şirket ortakları veya sahiplerinin hesaplarının veya personellere açılan cari kartların görünmemesi için kullanılabilir. Kullanıcı gruplarına göre stok gizleme uygulaması kullanıcı ve stoklarınızı eşleştirerek yönetmenizi sağlar. Stok bazında o stoğu hangi kullanıcı gruplarının göreceği ve işlem yapacağını belirleyebilirsiniz.